Protokol: meranie kapacity kondenzátora
1.ÚLOHA
a) navrhnite schémy zapojenia pre meranie kapacity kondenzátora 1. priamou metódou
a nepriamou metódou
b) zmerajte hodnotu kapacity predložených kondenzátorov priamou a nepriamou metódou
c) v tabuľke doplňte jednotky k veličinám
d) v závere porovnajte namerané hodnoty s hodnotou uvedenou na štítku kondenzátora a zdôvodnite rozdiely.
2. SCHÉMY ZAPOJENÍ:


3.ZOZNAM POUŽITÝCH PRÍSTROJOV:
Ampérmeter AX-7030,
Voltmeter PU 510,
Zdroj PO 019/607463,
Potenciometer 500V/105Ω/1,6A,
RLC meter NIC-4070D,
Kondenzátor,
Prepojovacie vodiče
4. ROZBOR MERANIA:
Kondenzátor je elektronická súčiastka, ktorej prevažujúca vlastnosť je jej elektrická kapacita. Udáva sa vo Farad značka F. Skladá sa z dvoch elektród medzi ktorými je dielektrikum.
Podľa konštrukcie rozdeľujeme kondenzátory na: pevné, otočné. Podľa dielektrika ich delíme na: vzduchové, sklenené, keramické.
Keď obvod s kondenzátorom pripojíme na zdroj striedavého napätia, periodicky sa mení intenzita elektrického poľa medzi elektródami (doskami kondenzátora) a dielektrikum sa striedavo polarizuje. Vodivostný prúd dielektrikom neprechádza, ale kondenzátor sa periodicky nabíja a vybíja a v dôsledku toho sa obvod správa tak, ako keby nebol prerušený vrstvou dielektrika. Kondenzátor v striedavom obvode má na fázové posunutie medzi prúdom a napätím opačné účinky ako cievka. Nabíjací prúd kondenzátora je najväčší v okamihu, keď je kondenzátor nenabitý, t. j. keď napätie medzi doskami kondenzátora je nulové. Naopak, v okamihu, keď je kondenzátor nabitý na napätie Um, je prúd v obvode nulový. Prúd predbieha napätie o 90º.
5. TABUĽKA NAMERANÝCH HODNÔT:
Č.m. | U(V) | I(mA) | CN(μF) | CP(μF) | CS(μF) |