Metalické vedenia
Delíme ich na symetrické a nesymetrické
Symetrické vedenia sa skladajú z medených vodičov ovinutých distančnou šnúrkou z papiera alebo plastu (styroflex), ktorá nesie izoláciu (obr.3). Táto knštrukcia s dutým priestorom medzi vodičom a izoláciou zväčší vzdialenosť vodičov v dvojvodičovom vedení (obr.2) a zmenší permitivitu (vzduch εr=1) oproti plastovému dielektriku.Zmenší sa tým elektrická kapacita vedenia. To platí v princípe aj pre nesymetrické koaxiálne vedenie (obr.2).
Okrem uvedených vedení sa stále viac presadzujú káble s plným alebo penovým polyetylénom (PE), a to hlavne v miestnych sieťach.

– hviezdicová štvorka alebo aj krížová štvorka sa stáčajú naraz na krížovej štvorkovačke;
– DM-štvorka (Dieselhorst–Martin) sa stáča z 2 krútených
dvojliniek (párov).

Kruhové káble môžu byť svojou vnútornou stavbou veľmi rozdielne. Vonkajší kruhový prierez je výhodný pre mechanické vlastnosti. V sieťach LAN je dnes najrozšírenejším vedením krútená dvojlinka (twisted pair) označovaná TP. Netienená dvojlinka sa označuje UTP (Unshielded Twisted pair) a tienená krútená dvojlinka je označovaná STP (Shielded TP). Príkladom na STP je napr. kábel s DM-štvorkou (obr.5).
Do UTP káblu sa inštalujú páry s rôznym stúpaním skrútenia, aby sa zabránilo prípadným presluchom medzi rovnako skrútenými vzájomne netienenými pármy. V STP kábly môže byť skrútenie párov rovnaké

koaxiálnymi alebo aj súosími vodičmi. Vnútorný vodič je plný medený drát, vonkajší vodič je tvorený medenou alebo hliníkovou fóliou (obr.6). Izolácia medzi oboma vodičmi je tvorená trubkou z mäkkého plastu (hladkou alebo vrúbkovanou kruhovými zárezmi kvôli ľahšiemu ohýbaniu alebo plastovými kotúčmi.


