Metalické vedenia

Delíme ich na symetrické a nesymetrické

Symetrické vedenia sa skladajú z medených vodičov ovinutých distančnou šnúrkou z papiera alebo plastu (styroflex), ktorá nesie izoláciu (obr.3). Táto knštrukcia s dutým priestorom medzi vodičom a izoláciou zväčší vzdialenosť vodičov v dvojvodičovom vedení (obr.2) a zmenší permitivitu (vzduch εr=1) oproti plastovému dielektriku.Zmenší sa tým elektrická kapacita vedenia. To platí v princípe aj pre nesymetrické koaxiálne vedenie (obr.2).

Okrem uvedených vedení sa stále viac presadzujú káble s plným alebo penovým polyetylénom (PE), a to hlavne v miestnych sieťach.

V zdelovacích dvojlinkách sú vodiče (označované a,b) stočené do lana. Káble so symetrickými vedeniami (dvojlinkami) obsahujú ako zlanené časti tyv. štvorky (obr.4) :
–                     hviezdicová štvorka alebo aj krížová štvorka sa stáčajú naraz       na krížovej štvorkovačke;
–                     DM-štvorka (Dieselhorst–Martin) sa stáča z 2 krútených
dvojliniek (párov).

Kruhové káble môžu byť svojou vnútornou stavbou veľmi rozdielne. Vonkajší kruhový prierez je výhodný pre mechanické vlastnosti. V sieťach LAN je dnes najrozšírenejším vedením krútená dvojlinka (twisted pair) označovaná TP. Netienená dvojlinka sa označuje UTP (Unshielded Twisted pair) a tienená krútená dvojlinka je označovaná STP (Shielded TP). Príkladom na STP je napr. kábel s DM-štvorkou (obr.5).

Do UTP káblu sa inštalujú páry s rôznym stúpaním skrútenia, aby sa zabránilo prípadným presluchom medzi rovnako skrútenými vzájomne netienenými pármy. V STP kábly môže byť skrútenie párov rovnaké

Koaxiálne káble sú dvojvodičové nesymetrické vedenia s koncentrickými vodičmi, tj.
koaxiálnymi alebo aj súosími vodičmi. Vnútorný vodič je plný medený drát, vonkajší vodič je tvorený medenou alebo hliníkovou fóliou (obr.6). Izolácia medzi oboma vodičmi je tvorená trubkou z mäkkého plastu (hladkou alebo vrúbkovanou kruhovými zárezmi kvôli ľahšiemu ohýbaniu alebo plastovými kotúčmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *