Kondenzátor
Kondenzátor je elektronická súčiastka, ktorej prevažujúca vlastnosť je jej elektrická kapacita.
V zásade vždy ide o dve elektródy s vloženým dielektrikom, ale v závislosti od detailov konštrukcie kondenzátora sa za rôznych podmienok prejavujú ich nežiaduce (parazitné) vlastnosti (napr. sériový odpor, zvod, indukčnosť, teplotné závislosti, zmeny vlastností v čase, nelinearita kapacity (závislosť od napätia, …).Kvôli tomuto sa vyrába množstvo rôznych typov kondenzátorov a je potrebné vždy vybrať vhodný typ podľa typu aplikácie.
Kondenzátor sa skladá z dvoch vodivých dosiek oddelených dielektrikom. Na každú z dosiek sa privádzajú elektrické náboje opačnej polarity, ktoré sa vzájomne priťahujú elektrickou silou. Dielektrikum medzi doskami nedovolí, aby sa častice s nábojom dostali do kontaktu, a tým došlo k vybitiu elektrického náboja.
Hodnoty vlastností kondenzátora bývajú vyznačené na tele kondenzátora.
Kapacita býva označená priamo vo Faradoch.


Vlastnosti kondenzátorov, a tým aj ich určenie pre aplikáciu v elektronických zariadeniach, vyplývajú predovšetkým z vlastností použitého materiálu dielektrika. Použitému dielektriku sa prevažne podriaďuje aj konštrukčné prevedenie kondenzátora. Základné triedenie kondenzátorov potom možno urobiť podľa:
- Zodpovedajúceho konštrukčného usporiadania
- Použitého materiálu dielektrika
- Podľa konštrukcie:
- pevné; majú konštrukčnú kapacitu
- otočné; ich kapacita sa dá meniť v určitom rozsahu
- Podľa použitia dielektrika:
- vzduchové; medzi kovovými kockami je vzduch,
- papierové; medzi elektródami z kovovej fólie je kondenzátorový papier 8 – 25 µm, využívajú sa v nízkofrekvenčnej (nf) technike,
- sľudové – dielektrikum je lístková sľuda, používajú sa vo vf technike,
- keramické – dielektrikum je keramické teliesko s vypálenou kovovou vrstvou, využívajú sa vo vf technike,
- sklené – dielektrikum je kalibrovaná sklená rúrka
- plastové
- polystyrénové
- polyesterové
- polyetylénové
- elektrolytické – dielektrikum je vrstva oxidu, vznikne na Al doske pôsobením elektrolytu, ktorý tvorí druhú elektródu. Pri zapájaní kondenzátora treba dodržať polaritu


Vzorové Príklady:
1/


2/

