Kondenzátor
Je to pasívna elektronická súčiastka, ktorej prevažujúca vlastnosť je elektrická kapacita (jednotkou je Farad). V zásade sa vždy jedná o dve elektródy s vloženým dielektrikom, avšak v závislosti od detailov konštrukcie kondenzátora sa za rôznych podmienok prejavujú ich nežiadúce (parazitné) vlastnosti (napr. sériový odpor, zvod, indukčnosť, teplotné závislosti, zmeny vlastností v čase, nelinearita kapacity (závislosť od napätia) atď.). Kvôli tomuto sa vyrába množstvo rôznych typov kondenzátorov a je potrebné vždy vybrať vhodný typ podľa typu aplikácie.
Kondenzátory neprepúštajú jednosmerný prúd. Odpor pre striedavý prúd vypočítame
pomocou vzorca:

Rozdelenie kondenzátorov (podla dielektrika):
Elektrolytické:
Medzi dve hliníkové fólie (elektródy) je vložený pijavý materiál (papier) napustený elektrolytom. Dielektrikom je zlúčenina hliníka ktorá vznikne na povrchu elektródy vplyvom elektrolytu. Celok je zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvomi vývodmi (jeden vývod je pripojený priamo na puzdro /platí iba pre nižšie napätia/). Treba dodržiavať polaritu kontaktov.


Použitie elektrolytických kondenzátorov:
Filtrovanie jednosmerného napájacieho napätia -Oddelenie jednosmernej zložky v NF obvodoch -Malé kapacity sa používajú na odstránenie vysokých frekvencií
Vzduchové, papierové:
Používajú sa v NF technike
Metalizovaný papier (pokovovaný):
V prípade prierazu sa kov z dielektrika vyparí a kondenzátor ďalej funguje
Sľudové:
Používajú sa vo VF technike
Keramické:
VF technika, vysokokvalitné
Sklenené:
Do skla sa zaskrutkováva metalické jadro – dolaďovacie