Elektrotechnické Materiály a ich Vlastnosti

– Elektrotechnický materiál je látka určená na použitie pri výrobe elektrotechnických zariadení a ich súčastí, pričom už má potrebné vlastnosti na účel jej využitia ( napr. čistá meď, hliník)

– Elektrotechnický materiál je spojený so štúdiom zloženia, štruktúry, charakterizácie, spracovania, vlastností, aplikácie a výkonu elektrotechnických materiálov, Existencia a úspech všetkých elektrickýchstroja alebo zariadenia závisí od dostupnosti vhodných materiálov pre elektrotechniku, ako sú vodiče, izolátory a magnetické materiály atď. Pred navrhnutím akéhokoľvek elektrického stroja by sme mali mať dobré vedomosti o vlastnostiach a aplikáciách elektrotechnických materiálov. Výkon každého elektrického zariadenia sa úplne riadi kvalitou použitého materiálu pre toto zariadenie. Preto, aby sme navrhli dobré a úspešné elektrické zariadenia, mali by sme mať aj vedomosti o faktoroch riadiacich kvalitu inžinierskych materiálov.

Na základe vlastností a aplikácií môžu byť elektrotechnické materiály kategorizované ako nižšie:

  1. – Vodiče – striebro, meď, zlato, hliník … 

Meď  je najpoužívanejším materiálom, má dobrú vodivosť, používa sa prakticky na výrobu všetkých elektrických vodičov.

Hliník má o niečo väčší merný odpor ako meď, ale je ľahší. Používa sa na výrobu rozvodných káblov (vysoké napätie). Vzhľadom k tomu, že sa vyznačuje slabou pevnosťou, veľké káble musia byť vystužené oceľovými prútmi.

Striebro je jedným z najlepších vodičov, ale na bežné používanie je príliš drahé. Vodiče v poistkách sa už nevyrábajú z olova ale zo striebornej zliatiny.

Zlato je dobrým, ale veľmi drahým vodičom. Vyznačuje sa dvoma základnými vlastnosťami vďaka ktorým je tento kov nenahraditeľný. Prvou vlastnosťou je vysoká rozťažnosť a vláčnosť: vyrábajú sa z neho vlákna, tenšie ako vlasy, používané na mikroskopické spoje v integrovaných obvodoch (mikroprocesory…)
Druhou vlastnosťou je stálosť. Vyrábajú sa pozlátené kontakty, touto úpravou sa zabezpečuje ochrana proti korózii.

  1. – Polovodiče – germánium, silikón, gaas … 
  2. – Izolátory – plasty, gumy, sľuda, izolačné papiere … 
  3. – Magnetické materiály – železo, kremíková oceľ, alnico, ferity … 
Z čoho sa skladá PC? Nechýbajú vzácne kovy ani toxické látky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *