Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/6/b68f8f32-ca58-47e9-9067-92e2d2f3728c/masnaviac.sk/sub/labyrint/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/6/b68f8f32-ca58-47e9-9067-92e2d2f3728c/masnaviac.sk/sub/labyrint/wp-config.php on line 69
Začatie, udržiavanie a ukončenie spojenia - LABYRINT

Začatie, udržiavanie a ukončenie spojenia

Ak neuvažujeme o službe QoS (Quality of Service), kde sú niektoré dáta uprednostnené pred inými, sú dáta odosielané spôsobom FIFO – First In, First Out (znamená to, že dáta sú odosielané v takom poradí, v akom prídu) Tieto segmenty môžu byť smerované všetky do tej istej siete, ale aj do úplne odlišných sietí. Viacero aplikácií môže zdieľať to isté spojenie – multiplexovanie (konverzácie z vyšších vrstiev modelu OSI) Úloha transportnej vrstvy je vytvoriť connection-oriented spojenie, teda vybudovať cestu pre dáta od odosielateľa až po príjemcu. Na začiatku spojenia aplikácie, ktoré požadujú prenášať dáta, informujú operačný systém o začiatku vytvárania spojenia. Odosielateľ iniciuje spojenie, ktoré musí príjemca akceptovať. Pred prenosom si počítače navzájom vymenia informácie, ktorými sa informujú o pripravenosti na prenos dát. Keď je spojenie vytvorené, prebieha prenos dát. Odosielateľ si vždy kontroluje, či jeho dáta príjemca naozaj dostal. Jedna z príčin, prečo dáta neboli správne doručené, môže byť zahltenie siete – môže nastať z dvoch dôvodov: 1. Ak odosielateľ posiela dáta rýchlejšie, ako je príjemca schopný ich spracúvať – práve túto situáciu rieši transportná vrstva tak, že zníži rýchlosť odosielania dát pre daného príjemcu 2. Ak sa veľa počítačov snaží odosielať dáta tomu istému cieľu, čím dôjde k jeho zahlteniu (pritom ani jeden z odosielateľov túto situáciu nezapríčinil) Ak datagramy prichádzajú prirýchlo, ukladajú sa do dočasnej pamäte. Ak sa pokračuje v prenose, časom sa pamäť zaplní a dôjde k zahodeniu dát, ktoré sa už do nej nezmestia. Aby sa to nestávalo, protokol TCP na prijímacej strane vyšle indikátor nepripravenosti, pomocou ktorého sa odosielateľ dozvie, že má prestať s prenosom. Po istom čase, keď sú dáta spracované, odosielateľ odošle indikátor pripravenia – odosielateľovi oznámi pripravenosť na ďalší príjem dát. Po úspešnom skončení odosielania a prijímania dát odošle stanica, ktorá inicializovala spojenie, správu o ukončení odosielania dát. Príjemca potvrdí prijatie tejto správy a prenos je zrušený.

Ak neuvažujeme o službe QoS (Quality of Service), kdeniektoré dáta uprednostnené pred inými, sú dáta odosielané spôsobom FIFOFirst In, First Out (znamená to, že dáta sú odosielané v takom poradí, v akom prídu)

Tieto segmenty môžu byť smerované všetky do tej istej siete, ale aj do úplne odlišných sietí. Viacero aplikácií môže zdieľať to isté spojenie – multiplexovanie (konverzácie z vyšších vrstiev modelu OSI)

Úloha transportnej vrstvy je vytvoriť connection-oriented spojenie, teda vybudovať cestu pre dáta od odosielateľapo príjemcu.

Na začiatku spojenia aplikácie, ktoré požadujú prenášať dáta, informujú operačný systém o začiatku vytvárania spojenia.

Odosielateľ iniciuje spojenie, ktoré musí príjemca akceptovať.

Pred prenosom si počítače navzájom vymenia informácie, ktorými sa informujú o pripravenosti na prenos dát.

Keď je spojenie vytvorené, prebieha prenos dát. Odosielateľ si vždy kontroluje, či jeho dáta príjemca naozaj dostal.

Jedna z príčin, prečo dáta neboli správne doručené, môže byť zahltenie siete – môže nastať z dvoch dôvodov:

1. Ak odosielateľ posiela dáta rýchlejšie, ako je príjemca schopný ich spracúvať – práve túto situáciu rieši transportná vrstva tak, že zníži rýchlosť odosielania dát pre daného príjemcu

2. Ak sa veľa počítačov snaží odosielať dáta tomu istému cieľu, čím dôjde k jeho zahlteniu (pritom ani jeden z odosielateľov túto situáciu nezapríčinil)

Ak datagramy prichádzajú prirýchlo, ukladajú sa do dočasnej pamäte. Ak sa pokračuje v prenosečasom sa pamäť zaplní a dôjde k zahodeniu dát, ktoré sa už do nej nezmestia.

Aby sa to nestávalo, protokol TCP na prijímacej strane vyšle indikátor nepripravenosti, pomocou ktorého sa odosielateľ dozvie, že má prestať s prenosom.

Po istom čase, keď sú dáta spracované, odosielateľ odošle indikátor pripravenia – odosielateľovi oznámi pripravenosť na ďalší príjem dát.

Po úspešnom skončení odosielania a prijímania dát odošle stanica, ktorá inicializovala spojeniesprávu o ukončení odosielania dát.

Príjemca potvrdí prijatie tejto správy a prenos je zrušený.