Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/6/b68f8f32-ca58-47e9-9067-92e2d2f3728c/masnaviac.sk/sub/labyrint/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/6/b68f8f32-ca58-47e9-9067-92e2d2f3728c/masnaviac.sk/sub/labyrint/wp-config.php on line 69
Usmerňovacia dióda - LABYRINT

Usmerňovacia dióda

  • Dióda je polovodičová súčiastka, ktorá vedie elektrický prúd len jedným smerom. Hovoríme, že prúd usmerňuje. Znesie do tisíc voltov v závernom smere a bežne jednotky až desiatky ampérov v priepustnom smere.
  • Výkonové usmerňovacie diódy, ktoré sa montujú na chladiče (zváračky, usmerňovače pre trolejbusy atd….), znesú stovky ampérov v priepustnom smere. Úbytok napätia na kremíkovej dióde v priepustnom smere je cca 0,7 voltu.

Princíp diódy

Základné zapojenie diódy do obvodu

Volt-Ampérová charakteristika usmerňovacej diódy

Dôležité parametre usmerňovacej diódy v praxi

  1. Prahové napätie – jedná sa o napätie, ktoré je potrebné priložiť na diódu, aby došlo k jej otvoreniu, aby ňou mohol pretekať prúd. Toto napätie závisí od materiálu, napríklad u kremíka je to 0,51 V, germánia 0,28 V, u LED môže dosahovať aj 3V.
  2. Maximálny prúd v priepustnom smere – jedná sa o maximálny prúd, ktorý môže diódou prechádzať bez jej zničenia v dôsledku prehratia.
  3. Dynamický odpor – jedná sa o veľkosť odporu otvorenej diódy pre malý striedavý prúd. Ten je daný sklonom charakteristiky v priepustnom smere. Prahové napätie a malý dynamický odpor v priepustnom smere spôsobujú, že na otvorenej dióde je v priepustnom smere stály úbytok napätia, ktorý má hodnotu približne 0,7V.
  4. Maximálne záverné napätie – jedná sa o maximálne napätie, ktoré dióda v závernom smere udrží, bez toho by sa prerazila. U bežných, kremíkových diód sa pohybuje v rozmedzí od 50 V do 1500 V. Špeciálne typy diód (stabilizačné diódy) sa naopak prevádzkujú v oblasti prierazu.
  5. Záverný prúd – je to prúd, ktorý diódou prechádza v závernom smere. Býva veľmi malý.
  6. Prierazové napätie – je to napätie, pri ktorom dochádza v závernom smere k zničeniu prechodu PN.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *